دسته بندی ها

منوی اصلی

طنز

جوک ها

پیامک ها

پیامک موضوعی

پیامک مناسبتی

مرامنامه 4جوک

بهانه‌های کوچک خوشبختی

همه ما می‌خواهیم شاد باشیم و اغلب هم در تلاشیم با دستیابی به ماشین جدید، خانه بزرگ و یا پیشرفتی در محل کار؛ هدف گریزپای «شاد بودن» و داشتن زندگی رضایت بخش را به چنگ آوریم.

 

بهانه‌های کوچک خوشبختی


با این همه، معمولاً با خرید ماشین نو، خانه بزرگ و یا رسیدن به موقعیت بهتر شغلی باز هم به اندازه‌ای که انتظارش را داشته‌ایم، شاد نمی‌شویم. اما تغییراتی هم هستند که می‌توانند شادی بیشتر و پایدارتری را برای شما به ارمغان بیاورند. پنج راه زیر تنها بخشی از راه‌های رسیدن به شادی دیرپاتر در زندگی است:

۱) برای خودتان زمان بیشتری صرف کنید.
احساس اینکه زمان کافی برای صرف وقت با خانواده‌مان نداریم یا این احساس که نمی‌توانیم زمانی را به فعالیت‌های شخصی‌مان یا هر چیز دیگری که به ما حس زندگی دهد اختصاص دهیم باعث خواهد شد که استرس داشته و ناشاد باشیم. اگر دوست دارید تا سال آینده همین وقت به میزان قابل توجهی سطح شادی و رضایت خود را از زندگی افزایش دهید، بهترین راه گنجاندن یک وقت خالی در برنامه روزانه‌تان است. برای چیزهایی که واقعاً دلتان می‌خواهد که انجامشان دهید. برای این کار می‌توانید:

الف) برنامه‌تان را تصحیح کنید: شاید بتوانید با حذف یک برنامه زمان خوبی را به کارهایی که خیلی وقت است دوست داشته‌اید انجام دهید اختصاص دهید، بدون آنکه چیز زیادی را از دست بدهید.

ب) یاد بگیرید که کارها را «محول» کنید: یک فکری بکنید، ببینید آیا مسئولیت‌هایی در محل کار یا در خانه ندارید که قابل محول‌کردن به دیگران باشد. آنها را محول کنید.

ج) یاد بگیرید که «نه» بگوئید: قبل از آنکه هر مسئولیت جدیدی را بپذیرید، به دقت به تاثیرات آن، هم تاثیرات مثبت و هم تاثیرات منفی، بر زندگی‌تان فکرکنید. یاد بگیرید که در مقابل درخواست‌های غیرضروری، نه بگوئید تا بله‌ای به خودتان گفته باشید.

۲) گزینه‌های هوشمندانه‌تری برای خرج کردن پولتان داشته باشید.
بسیاری از مردم بر این باورند که اگر پول بیشتری به دست بیاورند، شادتر خواهند بود. با این همه، گذشته از سطح فقر، پول بیشتر معمولاً شادی بیشتری به همراه نمی‌آورد؛ چرا که اغلب با بالا رفتن میانگین درآمد، خواسته‌ها هم بیشتر می‌شود. راهکار کمک‌کننده این است که به اندازه‌ای پول درآورید و پس انداز کنید که احساس آزادی عمل و رضایت از زندگی به شما دهد. راهنمایی‌های زیر برای اینکه چگونه می‌توانید با پولتان به شادی بیشتری برسید، مفیدند:

الف) از قرض‌هایتان کم کنید: اگر مقروض هستید و این موضوع به شما استرس وارد می‌کند، به چیزهایی فکر کنید که می‌توانید از انجام یا خریدشان چشم‌پوشی کنید و به جای آنها از قرض‌هایتان کم کنید.

ب) هوشمندانه خرج کنید: از حالا به بعد، قبل از اینکه چیزی جدیدی بخرید، واقعاً درباره این فکر کنید که آیا چیزی که دارید می‌خرید، کیفیت زندگی شما را ارتقا می‌بخشد یا صرفاً باعث می‌شود استرس بی‌پولی را متحمل شوید. کمتر خرج کردن می‌تواند استرس‌ها را کم کند.

ج) پولتان را صرف چیزی کنید که می‌خواهید انجامش دهید: بعد از انصراف از خرید چیزهای اضافه، اگر خیلی مقروض نیستید، حالا می‌توانید به استخدام اشخاصی فکر کنید که به جای شما کارهایی را که شما از انجامشان لذت نمی‌برید انجام دهند. مثلا می‌توانید شخصی را برای تمیز کردن به خانه بیاورید وخودتان به کارهایی برسید که به انجامشان علاقه دارید مثلا بچه‌ها را به پارک ببرید یا .

۳) از بدن خودتان مراقبت کنید.
اگر سلامتی‌تان را از دست بدهید، این موضوع بر همه زوایای زندگی‌تان اثر می‌گذارد. چه مشکلات جسمی‌ بزرگ باشد چه کوچک، می‌تواند تاثیرات جدی بر شادی شما بگذارد و به نحو قابل توجهی استرس‌تان را افزایش دهد. در اینجا تعدادی از عادات سالم برای زندگی ذکر می‌شود:

الف) غذای سالم بخورید: بیشتر از اینکه به این فکر کنید که در لباس چطور به نظر می‌آئید، به این فکر کنید که چه غذایی می‌تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد.

ب) خواب را در اولویت خود قرار دهید: با خودتان عهد ببندید که هر شب خواب کافی داشته باشید.
ج) مراقب باشید که چه چیزی استفاده می‌کنید: از مواد غیرسالم دوری کنید. نیکوتین، الکل و حتی کافئین زیاد می‌تواند اثر بدی بر سلامتی‌تان در درازمدت داشته باشد.

۴) از آنچه استرس‌هایتان را کاهش می‌دهد، استقبال کنید.
چیزهای زیادی وجود دارد که زندگی را شاد و رضایت‌بخش می‌کند، اما استرس زیادی می‌تواند حتی بهترین وضعیت‌ها را هم تخریب کند. می‌توانید اینجا کاهنده‌های مفیدی برای استرس پیدا کنید:

الف) تمرین تنفس: چند نفس عمیق بکشید. با تنفس عمیق می‌توانید سریعاً احساس آرامش کنید.

ب) دوباره تنظیم کردن: نگاه خود به مسائل را دوباره تنظیم کنید. سعی کنید بیشتر از آنکه به مسائل به چشم تهدید نگاه کنید، به چشم چالش نگاه کنید.

ج) به خودتان زنگ تفریح بدهید: اگر به خودتان چند دقیقه وقت دهید تا ذهنتان را ساکت کنید، می‌توانید آرامش پیدا کنید. قدم‌زدن می‌تواند مفید باشد.

۵) به حرکتی که به آن اعتقاد دارید بپیوندید.
مردم معمولا وقتی یک زندگی پر از معنا را سپری می‌کنند، احساس شادی بیشتری دارند. مشارکت در فعالیت‌های داوطلبانه مدنی یا خیریه، می‌تواند به شما شادی دهد. وقتی شما به دیگران کمک می‌کنید، از آنچه که می‌دهید خیلی بیشتر دریافت خواهید کرد.


منبع : روزنامه فرهنگ آشتی